Marek Schovánek: Pharmatopia
6.2. - 7.4. 2014, DOX Centrum současného umění, Poupětova 1, Praha 7, www.dox.cz
Instalace ručně vytvářených skulptur – lesklých pilulek – v atraktivních barvách a s mnohoznačnými nápisy. Rozdílné tvary, barvy a velikosti působí na smysly přitažlivě a vyvolávají v člověku touhu je získat.
Při bližším ohledání lze na každé pilulce přečíst „brand name“ – vyryté označení, které označuje přání nebo fantazii, které nenajdete ve vaší lékárně, ale představuje spíše iluzivní touhu přesahující lidský život.
Tato jména jsou hrou s běžnými lidskými přáními, které můžeme najít jako modelové příklady v katalogu pro neuskutečnitelnou realitu: kupujte metafyziku, důvěřujte, užijte si pomsty, dejte si pilulku na bolest. Všechno se nabízí jako lákavý produkt.
Tak se instalace stává pokračováním snu, který nabízí moderní farmaceutický průmysl a zároveň sociální kritikou našich hyperreálných potřeb, které určuje chemicko-vizionářský duch transcendence schopný překonat pozemský svět a dostat se až tam, kde je to vůbec pro člověka možné a nacházející v této chvíli vytoužené místo.
Třetí rovina vyprávění odkazuje k názvu instalace PHARMATOPIA, v němž zaznívá spojení farmaceutického průmyslu s utopií. Lék se nám nenabízí proto, abychom se léčili, ale abychom uvěřili slibu budoucí a námi vysněné reality.
Marek Schovánek je výtvarný umělec, kurátor, organizátor kulturních akcí a producent; narodil se v Československu, emigroval do Kanady, kde vystudoval na McEwan College a na University of Alberta v Edmontonu. V současné době má ateliér v Berlíně a Praze. Vystavuje převážně v prestižních galeriích v Evropě, zvláště v Německu, ale i mimo Evropu (USA, Austrálie, Asie). www stránky
Realizováno díky spolupráci a s podpoře Centra současného umění DOX.
Smrt má na výběr
V roce 2000 na Summitu tisíciletí OSN schválili všechny členské země program na odstranění chudoby a jejích dopadů – Rozvojové cíle tisíciletí. Jedním z úkolů bylo také: Ve spolupráci s farmaceutickými firmami poskytnout přístup k dostupným základním lékům v rozvojových zemích.
Situace ovšem zůstává nadále kritická. Podle Světové zdravotnické organizace je dostupnost léků pro nejchudší stále velkým problémem. V nejchudších a středně příjmových ekonomikách pouze kolem 60 % léků poskytuje veřejné zdravotnictví, v privátním sektoru jsou ceny základních i životně důležitých léků pětkrát až šestnáctkrát vyšší, než mezinárodní referenční ceny.
Patentová ochrana důležitých léků a obchodní praktiky velkých farmaceutických oligopolů stále omezuje přístup mnoha lidí k životně důležitým lékům. Při jednáních o této otázce ve Světové obchodní organizaci odmítá Vatikán vlastnické právo tam, kde stojí proti zájmu obyvatel, EU se staví za uvolnění práv v případě nouze, USA a farmaceutické firmy považují omezení vlastnických práv a zisků v zájmu záchrany života za irelevantní.
Více informací: www.ceskoprotichudobe.cz
Vernisáž
8.2.2014 DOX Centrum současného umění